wtorek, 6 marca 2012

Japońskie święta, festiwale i festyny


W Japonii corocznie organizowane sią liczne święta, festiwale i festyny (jap. matsuri) związane z kilkusetletnią tradycją w danej miejscowości. Bywają także na nowo wskrzeszone te, o których kiedyś zapomniano. Obchodom i ceremoniom towarzyszą gwarne tłumy mieszkańców i turystów - mają one także swoich sponsorów, których nazwiska wywiesza się na tabliczkach przy głównym trakcie. Poniżej kilka przykładów z uroczystości, które odbyły się na przestrzeni roku.

1. DAIDAIKAGURA MATSURI (Tochigi pref.)
Lokalni mieszkańcy w maskach i kimonach przedstawiają kagurę (uświęcona muzyka i taniec oparte na mitach Shinto).

2. KASEDORI (Yamagata pref.)
Uczestnicy ubrani w kendai (ubiory przedstawiające ptaki) tańczą wokół ognia modląc się o sukcesy w biznesie i bezpieczeństwo przed ogniem.

3. DOYA-DOYA (Osaka pref.)
Mężczyźni w czerwonych i białych opaskach na biodrach usiłują złapać amulety spadające z sufitu świątyni. Festiwal zaczyna się w dniu Nowego Roku i trwa do 14 stycznia.

4. KOCHATA NO HATA Matsuri(Fukushima pref.)
Lokalni mieszkańcy niosą około 100 kolorowych flag i paradują na górze Kochata w nawiązaniu do legendy z okresu Heian.

5. ROSOKU MATSURI (Niigata pref.)
Corocznie 2 listopada mieszkańcy zapalają czerwone świece i ofiarowują prezenty zgromadzonym tu bogom według legendy Shinto. Około 120000 świec pali się w tym rytuale do rana.

6. JA MATSURI (Chiba pref.)
Co roku 15 listopada mieszkańcy niosą na ramionach 8 m. długości węża ze słomy w celu przepędzenia złych duchów.

7. CHOCHIN MATSURI (Fukushima pref.)
Siedem platform po 300 lampionów paraduje nocą, które świecą uświęconym ogniem ze świątyni Nichonmatsu. Bębny i gongi towarzyszą tańcom młodych ludzi.


8. WARAJI MATSURI (Mie pref.)
Mieszkańcy niosą 1,3m szerokości i 3m długości sandał ze słomy aby wrzucić go do morza w celu wystraszenia mitycznego olbrzyma, który kiedyś wyrządził tu szkody.

9. CHAGUCHAGU - UMAKKO (Iwate pref.)
Udekorowane konie paradują na drodze u podnóża góry Iwate. Festiwal datowany jest na wczesny okres Edo i odbywa się przed sadzeniem ryżu.


10. MINO MATSURI (Gifu pref.)
Doroczna parada papierowych kwiatów Minko ma początki w epoce Edo i towarzyszyła modłom o deszcz . Była też okazją do promocji produkcji papieru.

11. HINA NO TSURUSHI KAZARI Matsuri (Shizuoka pref.)
Około 90 różnych aranżacji zawieszonych na nitkach lalek dookoła ceremonialnego ołtarza można oglądać w tej okolicy aż do 7 kwietnia. Festiwal korzeniami sięga epoki Edo.

12. HADAKA MATSURI (Chiba pref.)
W nawiązaniu do legendy o tym jak bogowie pojawili się na brzegu morza, corocznie grupa młodych mężczyzn niesie przenośną świątyniię na ramionach brzegiem morza.

13. TATEMON FESTIWAL (Toyama pref.)
Tatemony mają przypominać żeglujące łodzie. Mają wysokość 15m i udekorowane są 90-ma latarniami. Ceremonia ta organizowana jest dla zapewnienia bezpieczeństwa rybakom i dla pomyślnych połowów.

14. DORONKO MATSURI (Chiba pref.)
W części ceremonii mężczyźni niosą na rękach przez błotniste pola ryżowe dzieci w celu zapewnienia im zdrowia oraz dla pomyślnych zbiorów.

15. HIWATARI MATSURI (Ibaraki pref.)
We czwartek w czasie zimowego przesilenia organizowana jest ceremonia chodzenia po ogniu przez Shintoistów. Uczestnicy w czasie przejścia przez rozpalone węgle niosą na rękach dzieci lub ubrania domowników oczyszczając je i chroniąc w ten sposób przed wszelkim złem.

16. FUKAGAWA MATSURI (Tokyo)
Podczas ceremonii mężczyźni i kobiety niosą przenośną świątynię i podczas drogi spryskują ją wodą i siebie nawzajem. Tradycja wywodz się z okresu Edo.

17. OTAUE -SHINJI (Osaka)
W czasie ceremonii dzieci ubrane kolorowo tańczą dla pomyślności zbiorów na polach ryżowych. Tradycja ta ma przeszło 1700 lat.


18. AWA ODORI (Koenjo w Tokio)
Od około 400 lat taniec Awa ("Taniec Głupców") odbywa się 27 sierpnia w Tokushima i związany jest z buddyjską ceremonią O-bon, kiedy według wierzeń dusze zmarłych powracają do domów swoich przodków.

Kilka fotek z poszczególnych świąt:



Brak komentarzy :

Prześlij komentarz